BOZCAADA
Ada Hakkında   |   Ulaşım   |   Nasıl Gelinir?
Ne Yapılır Ne Alınır?   |   Nerede Yenilir İçilir?


Bozcaada içinde ulaşım
Ada üzerinde ulaşım; motorsiklet, araba, taksi ve minibüslerle sağlanıyor.
Ada merkezi heryere yürüyebileceğiniz ufaklıkta bir yerleşim yeri. Yaz döneminde merkezde araç kullanımı kısıtlanıyor. Rum ve Türk mahallesindeki ara sokakların çoğu trafiğe kapalı oluyor. En kolayı bagajlarınızı konaklayacağınız yere taşıdıktan sonra aracınızı belediyenin büyük park yerlerinden size en yakın olanına park etmeniz.
Merkez dışında dolaşırken mesafeler uzun olduğu için yürümek çok pratik olmuyor. Ama ben yürümeyi severim diyorsanız, merkezden Tuzburnu Koyu’na 1, Ayazma Plajı’na 2, rüzgar güllerine ise 3 saatte rahatlıkla varabilirsiniz. Güneşin çok yakıcı olduğu saatlere dikkat edin !
Adayı keşfetmenin en keyifli yolu tabi ki kendinize ait bir araç kullanmak. Ufak bir adada olduğunuz için kaybolmaktan korkmadan yollara bırakabilirsiniz kendinizi. Adanın anayolları düzgün ve asfalt ile kaplı. Toprak yolların ise sadece bir kısmı araçla girmek için müsait.
Toprak yollar özellikle dağ bisikleti kullananları çok tatmin edecek. Bağların arasından ilerleyen bu yollar adanın en güzel manzaralarını sunuyor!
Adada konaklayacağınız yeri bulmanız hiç zor değil. Çünkü ada merkezine ve merkez dışına konaklama tesislerinin yönlerini gösteren çok sayıda işaret levhaları konulmuş.
Bozcaada’da sadece 1 benzinci bulunuyor. Bu benzinci merkezden 1,5 km. sonra Ayazma yolu üzerinde çıkacak karşınıza. Burada araba yıkama servisi ve bir market de bulunuyor.
Ada taksileri birbirinden bağımsız çalışıyor. Yazın sayıları en fazla beşe ulaşan taksilerin ortak bir durakları olmadığı için şöförlerine cep telefonlarından ulaşmanız gerekiyor.
(Merkez içi 5 TL, merkezden Ayazma Plajı 20 TL.)
Bozcaada Belediyesi’ne ait küçük bir otobüs her sabah 7.30 feribotu ile karşıya geçerek Çanakkale’ye gidiyor, akşam feribotuyla da adaya geri dönüyor. Civardaki köylere uğramadan Çanakkale’ye direk gittiği için diğer minübüslere göre daha hızlı yol alıyor. (Kişi başı tek yön 7,5 TL)

Minibüs Seferleri
Adanın tek toplu taşıma aracı olan minibüsler, Ayazma ve Habbele plajlarına giden aynı güzergah boyunca işliyorlar. Böylece ikisinin arasında yer alan Sulubahçe koyundan da geçmiş oluyorlar.
Yoğun dönemde güney kıyılarındaki Akvaryum koyuna ve sadece günbatımı için rüzgar güllerine de minübüs seferleri yapılıyor.
Sadece haziran- eylül ayları arasında çalışan minibüsler, sabahtan akşama kadar her 15 dakikada bir ada merkezinden hareket ediyor. (Tek gidiş 2,5 TL)
Günbatımında Minübüs Turları: Günbatımını adanın en batı ucundaki rüzgar güllerinden seyretmek bir gelenek...Buraya kendi aracınızla gidebileceğiniz gibi, her akşam 19.30'da merkezden kalkan minübüslerle de gidebilirsiniz. Minübüsler Batı Burnu'na varmadan önce adanın doğu ve güney kıyılarını da dolaşıyor. Burunda yarım saat mola veriliyor.  (Kişi başı tur ücreti: 10 TL.)
Araç Kiralama
Adada bisiklet ve scooter(küçük motor) kiralayan iki yer bulunuyor. Bunlardan biri az sayıda araba da kiralıyor. Adada kiralanan scooter ve bisikletler son derece bakımlı. Ada trafiği fazla yoğun olmadığı için tecrübesiz motor kullanıcıları bile güvenle sürüş yapabiliyor.
(Günlük kiralama: Bisiklet 20 TL, Motorsiklet 40 TL, Araba 80 TL)
Deniz Taksi
Feribotu kaçıranlar ya da istediği saatte adaya geçmek isteyenler adanın izinli tek deniz taksisinden yararlanabilir.
Yat Limanı
Bozcaada’da marina bulunmuyor. Kalenin hemen önünde 45 yat kapasiteli ufak bir yat limanı bulunuyor. Özellikle poyraza karşı korunaklı olan liman, teknelerin genellikle İstanbul’a gidiş-dönüşlerinde  uğradıkları bir liman. Burası belediyenin işletmesinde olup sadece yakıt, elektrik ve su hizmeti alınabiliyor. Tonoz ve telsiz hizmeti bulunmuyor. Adadaki tek dalış merkezi yatlara çamaşır, buz, halat, teknik ve sualtı hizmeti de veriyor.

PIRPIR
Bağcıların bağ sürmek için kullandığı motorlu küçük araca pırpır deniyor adada. Aynı zamanda bağlara ulaşım ve üzümleri taşımak için kullanılıyor bu araç. Boyu küçük ama sesi çok yüksek oluyor pırpırın...
Eğer aceleniz varsa bir pırpıra otostop çekmeyin, çünkü yürüyerek daha hızlı gidebilirsiniz. Ama bir yandan bağcı amcayla sohbet etmeyi bir yandan ada manzarasını sindire sindire seyretmeyi istiyorsanız gözünüz yollarda pırpır arasın!
Bozcaada Taksileri 0542 687 29 15,
Aganta Deniz Taksi 0536 772 60 72,
Yat Limanı  0536 437 17 65
Tenedos Bisiklet Evi 0532 443 89 99
Adalar Rent a Bike 0532 727 28 75
Ada Kafe Bisiklet Kiralama 0286 697 87 95